چهارشنبه هفدهم آبان ۱۳۹۱

روش تهیه بستنی مالزیایی

برای مشاهده روش مرحله به مرحله تهیه بستنی مالزیایی به آدرس زیر مراجعه کنید:

http://www.lovefood.com/guide/recipes/13987/tim-andersons-malaysian-ice-cream

نوشته شده توسط حسین نوفلاح در 21:52 |  لینک ثابت   • 

چهارشنبه هفدهم آبان ۱۳۹۱

تفاوت جانشین ها و جایگزین ها در کره کاکائو

چربی های جایگزین کره کاکائو:

دسته ای از چربیها هستند که نیاز به تعدیل حرارتی ندارند .برای استفاده مصرف کننده مناسب میباشد. به عنوان پوشش شکلات بسیار مناسب بوده و باعث جلا و ظاهر جذاب محصول نهایی میشوند و خطر ایجاد شکوفه چربی را کاهش داده و از نظر اقتصادی مقرون به صرفه ترین جانشین میباشد ولی دارای محدودیت مخلوط با کره کاکائو می باشد چون با وجود دارا بودن اسید چربی مشابه ساختمان تری گلیسیرید متفاوتی دارند .

                                                                                                                                      چربی های جانشین کره کاکائو:

این چربی ها از نظر شیمیایی کاملا متفاوت با کره کاکائو مناسب هستند ولی از نظر فیزیکی تشابه اندکی دارند . بیشتر لوریک بوده و برای جایگزینی 100% به جای کره کاکائو مناسب هستند زود ذوب می شوند و نیاز به تعدیل حرارتی ندارند و چون دارای ویژگی کریستالیزاسیون سریع  و ویسکوزیته پائین بوده برای روکش های شکلاتی بسیار کاربرد دارند از طرف دیگر دارای محدودیت مخلوط با کره کاکائو هستند واکثرا همراه با پودر کاکائو کم چرب استفاده می شود و خطر هیدرولیز شدن و ایجاد طعم صابونی در آن ها در بالا می باشد چون دارای میزان بالایی از اسید لوریک هستند.

منبع:      http://danehayeroghani.blogfa.com/post/32

نوشته شده توسط حسین نوفلاح در 21:19 |  لینک ثابت   • 

چهارشنبه هفدهم آبان ۱۳۹۱

روش کار محدوده ذوب روغن

ابتدا لوله موئین را داخل روغن قرار داده تا به میزان ۲سانتیمتر روغن در آن بالا رود سپس آن را به مدت۴ساعت داخل فریزر قرار می دهیم تا منجمد شود لوله موئین را با کمک چسب به انتهای جیوه ای دماسنج وصل کرده و آن را داخل بشر آب سرد قرار می دهیم بشر را حرارت داده و محدوده ذوب روغن را یادداشت می کنیم که در آزمایش انجام شده در این گروه بین۳۷-۴۴می باشد.
نوشته شده توسط حسین نوفلاح در 21:5 |  لینک ثابت   • 

چهارشنبه هفدهم آبان ۱۳۹۱

ماء الشعیر و علت کف کردن آن

 

 

ماءالشعیر چگونه تولید می شود و مواد تشکیل دهنده اش چیست؟
ماءالشعیر، نوشیدنی تولیدشده از مالت (جوانه جو)، رازک، آب آشامیدنی و گاهی مخمر است که به طور گسترده در سراسر دنیا به مصرف می رسد. مقبولیت این نوشیدنی به خاطر طعم مطلوب، ویژگی های سلامت بخش و قیمت به طور نسبی مناسب آن است. برای تولید آن از جو با میزان پروتئین کم استفاده می کنند. جوها بعد از بوجاری و شست وشو، به مرحله جوانه زنی برده می شوند و پس از جوانه زنی مطلوب، جوی جوانه زده را برای تولید مالت به مرحله کوره گذاری منتقل می کنند. سپس مالت را خیس و آسیاب می کنند و به آن رازک و شکر می افزایند و برای جلوگیری از تخمیر توسط مخمرهای وحشی، محصول را تحت شوک حرارتی قرار می دهند و با آب گازدار مخلوط می کنند و پس از فیلتر و پر کردن، فرآیند حرارتی را به انجام می رسانند.

مالت چیست؟
مالت پس از طی ۳ مرحله خیساندن، جوانه زنی و کوره گذاری به دست می آید. هدف از مالت سازی، فعال کردن برخی از آنزیم های موجود در جوی مورد استفاده، برای تولید ترکیب هایی همچون پپتیدهای کوچک، اسیدهای آمینه آزاد و قندهای قابل تخمیر (نظیر قند مالتوز) است. در این مرحله از تولید ماءالشعیر، علاوه بر ترکیبات یادشده، ویتامین های ب۱، ب۲و ب۵ هم تولید می شوند.

ماءالشعیر چگونه گازدار می شود؟
ماءالشعیر دارای ۲ فاز مایع و گاز دی اکسیدکربن است که دی اکسیدکربن از طریق آب گازدار وارد محیط می شود. البته در تخمیر هم مقادیری از این گاز به وجود می آید. این را هم بگویم که نباید نقش سایر مواد را در پایداری گاز ماءالشعیر نادیده گرفت.

کفی که روی ماءالشعیر توی لیوان مان را می گیرد، چیست؟
کف ماءالشعیر، گازی است که در سطح مایع، پایدار می ماند و گردنه کف را تشکیل می دهد. برخی ترکیبات ماءالشعیر نظیر پروتئین ها در تثبیت کف موثر هستند. این کف باعث می شود که ما حس خوشایندی را هنگام نوشیدن ماءالشعیر تجربه کنیم.

یعنی ماءالشعیری که کف نکند فاسد است؟
هرچند که تولید کف یکی از شاخص های مهم کیفی این نوشیدنی است ولی نبودن آن نمی تواند نشانه فساد، به مفهوم عام، باشد.

خیلی ها کف فراوان و رنگ طلایی تیره را نشان دهنده مرغوبیت ماءالشعیر می دانند. یعنی اشتباه می کنند؟
ببینید؛ تشکیل کف و پایداری آن نزد بسیاری از مردم مطلوب است و یکی از دلایل محبوبیت ماءالشعیر می تواند کف فراوان آن باشد. اما در ارتباط با رنگ ماءالشعیر می توان گفت که رنگ طلایی تیره ماءالشعیر نمی تواند دال بر مرغوبیت آن باشد؛ چون شرایط متفاوت تولید و فرمول آن باعث ایجاد گستره رنگی متنوع در این نوشیدنی می شود.

چرا افزودن آبلیمو به ماءالشعیر باعث کف کردن بیشتر آن می شود؟
آبلیمو با ماهیت اسیدی به دلیل ایجاد تغییر در ساختار پروتئین های ماءالشعیر به تثبیت بهتر کف کمک می کند و به همین خاطر اگر شما کمی آبلیمو به لیوان پر از ماءالشعیرتان اضافه کنید، کف این نوشیدنی از لیوان سرریز می کند.

به نظر شما ماءالشعیر می تواند جایگزین خوبی برای نوشابه ها باشد؟
شواهد علمی بر جنبه های گوناگون سودمندی مصرف ماءالشعیر دلالت دارند. ترکیبات متنوع موجود در آن خواص سلامت بخش گوناگونی نظیر ممانعت از آترواسکلروز (تصلب شریان ها)، ابتلا به سرطان، افزایش اسید اوریک و پوکی استخوان را ایجاد می کنند. بنابراین با مقایسه فواید گفته شده در مورد ماءالشعیر و مضرات موجود در مورد نوشابه های گازدار، می توان نوشیدنی مناسب تر را انتخاب کرد.

آیا ماءالشعیر هرچه تلخ تر باشد، خالص تر و مرغوب تر است؟
تلخی ماءالشعیر به میزان استفاده از رازک، نوع مالت مصرفی و غلات برمی گردد و نشانه خلوص محصول نیست. البته باید دانست که طعم ماءالشعیر از شاخص های کیفی آن محسوب می شود و تلخی مطلوب نیز یکی از این شاخص هاست.

افزودنی های طعم داری مانند انواع اسانس ها از مرغوبیت و خلوص ماءالشعیر کم نمی کنند؟
در صورت استفاده از اسانس ها، معمولا میزان مصرف شکر افزایش می یابد که این امر به بالارفتن کالری دریافتی منجر می شود و زیاده روی در مصرف چاقی را نیز به همراه خواهد داشت. به علاوه، با افزودن اسانس ها، توازن طبیعی طعم میان انواع ترکیبات طعم دار نیز برهم می خورد و شما دیگر نمی توانید طعم طبیعی محصول موردنظرتان را تجربه کنید.

به ماءالشعیر، نگهدارنده ای هم افزوده می شود؟
نه! چون ماءالشعیر پاستوریزه می شود، نیازی به افزودن نگهدارنده ها برای افزایش زمان نگهداری اش ندارد.

بعضی از افراد معتقدند که گاز ماءالشعیر، باعث اختلال در جذب کلسیم بدن می شود. این باور، درست است؟
از آنجا که گاز دی اکسیدکربن به شکل محلول در ماءالشعیر وجود دارد، می تواند با کلسیم پیوند بخورد و موجب تشکیل رسوب نامحلول کربنات کلسیم شود. اعتقاد بر این است که این پدیده ممکن است میزان جذب کلسیم را پایین آورد.

برای اینکه الکل ماءالشعیر را از بین ببرند، چه کار می کنند؟
تا به حال، روش های گوناگونی برای تولید صنعتی ماءالشعیر به اجرا گذاشته شده اند که از جمله مهم ترین آنها، روش های الکل زدایی و تخمیر محدودشده است. در روش نخست، الکل پس از انجام تخمیر الکلی با شیوه تقطیر زدوده می شود. در روش تخمیر محدودشده، تخمیر انجام می شود ولی به دلایلی که ممکن است مربوط به نوع مخمر مورد استفاده و به کارگیری شرایط خاص در تولید باشد، تولید الکل صورت نمی گیرد. یادتان باشد که روش همراه تخمیر، طعم مناسب تری را در مقایسه با روشی که تخمیر انجام نمی گیرد، ایجاد می کند. لازم است یاد آور شویم که روش اخیر، یعنی حذف تخمیر از فرآیند تولید ماءالشعیر، روش رایج کنونی در کشور ماست

نوشته شده توسط حسین نوفلاح در 15:10 |  لینک ثابت   • 

چهارشنبه هفدهم آبان ۱۳۹۱

جانشین کره کاکائو

Cocoa Butter Substitute / CBS

We supply the entire range of specialty fats to meet various requirements in the chocolate and cocoa confectionery industries.  Specialty fats to replace cocoa butter completely or partially, specialty fats for confectionery coating, filling, moulding and specialty fats for ice cream.

An additional to our standard range of products, we also tailor made specialty fats on specific requirement by our customers.

We have CBS available in a wide range of solid fat content profiles (SFC) and melting points, which allow for many types of coating, moulding and filling applications. 

Applications of our CBS :

  • Cocoa and pastel moulded bars and novelties.

  • Cocoa and pastel coating chocolates.

  • Center filling fats and binders.

  • Vermicelli and coated centers.

  • Candies.

جايگزين کره کاکائو ( ( CBR

جايگزين هاي کره کاکائو( (CBRروغنهايي هستند که نيازي به عمليات تمپرينگ ندارند. روغن کووا براي روکش شيريني وشکلات بسيار ايده ال است و با کره کاکائو نيز مي توانند بکار برده شود. روغن کووا در طيف محصولات فراواني کاربرد دارد. بهبود نهايي بافت محصول، طعم ايده آل و نقطه ذوب مناسب آن از جمله مزاياي اين محصول مي باشد. اين محصول فرايند بسيار ساده اي دارد و استفاده از ان بسيار ساده مي باشد اما سبب بهبود قابل توجهي در کيفيت محصول نهايي مي شود.
استفاده از CBR در ايران با توجه به اقليم جغرافيايي گرم آن براي توليدات شکلات و محصولاتي که داراي روکش شکلات هستند بسيار ايده آل مي باشد. 
 
-    سازگاري نسبي با کره کاکائو دارد (به ميزان حداکثر 20% در فاز چربي)
-    داراي طعم وبافت مناسب
-    پايدار در برابر شکوفه زدن(بلوم)
-    نيازي به تمپرينگ ندارد و بر پايه چربيهاي غير لوريکي است و براي طيف گسترده اي از محصولات مناسب است.
Couva 760: براي شيريني وشکلات، روکش کيک، بيسکويت، نان و شکلاتهاي روکشي (اينروب) بي نظير است.
0.1 max
Moisture
0.15max
Free Fatty Acid%
Red:1.0 max
Colour(Lovibond 5.25Cell)
36 max
Slip melting point
30 min
Iodine Value(Wijs)
نوشته شده توسط حسین نوفلاح در 14:57 |  لینک ثابت   • 

یکشنبه چهاردهم آبان ۱۳۹۱

گزارش کار نقطه ذوب
تعریف نقطه ذوب : نقطه ذوب یک ترکیب دمایی است ، که در آن جامد و مایع بدون تغییر درجه حرارت ، با هم در تعادل باشند . چنانچه در نقطه ذوب ، به مخلوط جامد و مایع حرارت داده شود ، دما بالا نمی رود ، تا اینکه تمام جامد به مایع تبدیل شود ( ذوب شود ) . اگر از چنین مخلوطی گرما گرفته شود ، دما پایین نمی آید مگر آنکه همه مایع به جامد تبدیل شود .

دو ترکیب که نقطه ذوب یکسان داشته باشند ، احتمالاً یک ترکیب هستند . از این رو با اندازه گیری نقطه ذوب یک ترکیب خالص مجهول و مراجعه به کتب مرجع می توان ترکیب مجهول را شناسایی کرد . تغییرات فشار محیط بر روی نقطه ذوب ، تأثیر قابل ملاحظه ای ندارد ، زیرا مواد جامد دارای فشار بخار ناچیزی می باشند . ناخالصیهای فرار و غیر فرار ، سبب پایین آمدن دمای ذوب می شوند . لذا از این خصوصیت می توان برای تعیین خلوص مواد جامد معلوم ، استفاده کرد .

تعریف گرمای نهان ذوب: عمل ذوب گرماگیر است لذا تا زمانی که تمامی جسم ذوب نشده است دمای آن تغییر نمیکند و گرمای داده شده به جسم صرف تغییر حالت آن میگردد . این گرما راگرمای نهان ذوب مینامند. دادن گرماي نهان ذوب به جامدي كه به نقطه ذوب خود رسيده است ، آنرا به طور كامل به مايع تبديل مي كند

پدیده ی ذوب وقتی روی میدهد که انرژی گرمایی بر نیروهای بین مولکولی که ذرات را در حالت جامد نگه میدارند فایق آید .

دامنه ی ذوب: دامنه ذوب ، دمائی است که ترکیب شروع به مایع شدن میکند تا دمایی که به طور کامل مایع میشود . ترکیب خیلی خالص دامنه ذوب ٥/٠ درجه یا کمتر دارد دامنه ذوب ترکیبات خالص معمولی ٢-١ درجه است . خلوص ترکیب از دو طریق مشخص میشود : اول اینکه ماده خالصتر نقطه ذوب بالاتری دارد ، دوم اینکه ماده خالصتر دامنه ذوب کمتری دارد یعنی بین درجه حرارت شروع و پایان ذوب اختلاف کمتری وجود دارد. روغن ها و چربی ها به دلیل آن که از تری گلیسیرید هایی با نقطه ذوب مختلف تشکیل شده اند،دارای نقطه ذوب دقیقاً مشخص و واحدی نمی باشند و در مورد آن ها از دامنه ذوب صحبت می شود.

برای  اندازه گیری نقطه ذوب چربیها راه های مختلفی وجود که در پایین با انها آشنا می شویم.

روش آزمایش وایلی :

از نمونه روغن مورد آزمایش در قرص هایی که به این منظور در آزمایشگاه وجود دارد، ریخته و آن را درون یخچال می گذاریم تا جامد شود. ته یک لوله آزمایش آب و بالای آن الکل می ریزیم طوری که با هم مخلوط نشوند و یک عدد از قرص جامد شده را درون آن می اندازیم و لوله را درون حمام آب گرم قرار می دهیم تا قرص شروع به ذوب شدن کند. وقتی که قرص به صورت قطره گردی درآمد،دما را می خوانیم.

روش لوله مويين :


در اندازه گیری نقطه ذوب با لوله مویین از گرم کن های گوناگونی استفاده میشود . این گرم کن ها از یک بشر ساده که محتوی مایعی با نقطه جوش بالاست و با چراغ گاز گرم و با دست همزده میشود ، شروع شده و به وسایل کاملی میرسد که با الکتریسیته گرم میشود و بطور مکانیکی به هم میخورد . بعضی مواد قبل از ذوب شدن حلال تبلور خود را از دست میدهند (عرق می کنند) در این حالت اولین قطره مایع دیده شده نقطه ی ذوب واقعی است .

ابتدا نمونه روغن را كاملا ذوب نموده و به خوبي مخلوط مي كنيم . دو لوله مويينه را در نمونه ذوب شده فرو مي بريم تا ارتفاع چربي در هر يك از لوله ها به حدود يك سانتي متر برسد . بلافاصله لوله هاي پر شده از روغن را براي چند ثانيه در يخچال (يا بشر پر شده از يخ ) قرار مي دهيم تا چربي جامد گردد.

دو لوله مويينه آماده شده را با بند پلاستيكي به دماسنج وصل مي كنيم به طوري كه ستون چربي در انتهاي پايين لوله ها و در مجاور مخزن دماسنج قرار گيرد .

محفظه آب را با آبي كه دماي آن حداكثر 15 درجه سلسيوس است پر مي كنيم سپس دماسنج و لوله هاي مويينه متصل به آن را در مركز محفظه آب طوري قرار مي دهيم كه انتهاي لوله مويينه حداقل تا 30 ميلي متري زير سطح آب قرار گيرد .

محفظه آب را داخل آب گرم كن ( ارلن دهان گشاد محتوي آب ) قرار مي دهيم و آن را روي هيتر مي گذاريم . به محض بالا رفتن ستون چربي در يكي از دو لوله مويينه درجه حرارت نشان داده شده توسط دماسنج را مي خوانيم .


روش قطره ای:

در این روش از یک ظرف برنجی استفاده می شودکه سوراخی در ته آن وجود دارد.قطعه ی برنجی را روی یخ قرار داده وروغن ذوب شده را روی آن می ریزیم و صبر می کنیم تا منجمد گردد.ترمومتر را در این قطعه ی برنجی به گونه ای قرار می دهیم که مخزن ترمومتر در نمونه قرار گیرد.سپس ترمومترمترمتصل به قطعه ی برنجی را با چوب پنبه به سر یک بالن خالی متصل کرده و بالن را در یک ارلن حاوی پارافین قرار دهیدو با چراغ الکلی حرارت دهی را اغاز می کنیم.در این حالت نقطه ی ذوب جایی است که اولین قطره می چکد.

نکته:علت استفاده از پارافین و چراغ الکلی  این است که انتقال حرارت به آرامی صورت گیرد.

روش فوتو الکتریک:

در این روش نمونه را در یک سل فوتو الکتریک منجمد کرده و سپس بین منبع تابش نور وسل فوتوالکتریک که به یک گالوانومتر متصل است قرار میگیرد.دو حالت وجود خواهد داشت:

1-شروع نقطه ی ذوب:درجه حرارتی که نور شروع به افتادن بر روی سل میکند.

2-ذوب کامل: درجه حرارتی که عقربه ی گالوانومتر انحراف کامل پیدا می کند.

نتایج:

نتایج حاصل از ازمون لوله ی موئین باز:

نمونه

کره

کره ی کاکائو

زیتون

سبوس برنج

نارگیل

oC

32

28

18

18

18

 

برای روش قطره ای فقط یک نمونه که آن هم کره ی معمولی بود را آزمایش کردیم. که به این روش هم همان oC 32 به دست آمد.

 

استاندارد ها:

نمونه

Melting Temperature دمای ذوب
C O)

Castor Oil روغن کرچک

 -18

Coconut Oil روغن نارگیل

 25

 کره

 35

Linseed Oil روغن بزرک

 -24

Mutton Tallow پیه گوشت گوسفند

 42

Olive Oil روغن زیتون

-6

Palm Kernel Oil روغن نخل هسته

 24

Palm Oil روغن نخل

 35

Peanut Oil روغن بادام زمینی

3

Rapeseed Oil روغن کلزا

-10

Sunflower Oil روغن آفتابگردان

-17

Soybean Oil روغن سویا

 -16

 سبوس برنج

 4

 

 بحث و نتیجه گیری:

نقطه ذوب روغنها وچربیهای غیر اشباع چند گانه از تک غیر اشباع ها پایین تر و نقطه ذوب روغنهای غیر اشباع از روغنهای اشباع پایین تر است. همه روغنهای خوراکی ترکیبی از اسیدهای چرب اشباع، تک غیر اشباع (مونو) و چند غیر اشباع (پلی) میباشند و فقط درصد هر کدام از آنها در روغنهای مختلف فرق میکند.

نکته:روغن زیتون با 77 درصد اسید چرب تک غیر اشباع بهترین روغن خوراکی محسوب می  گردد.

نکته:روغن نارگیل با 92 درصد اسید چرب اشباع بدترین روغن خوراکی محسوب می گرد.

 

 

نوشته شده توسط حسین نوفلاح در 10:32 |  لینک ثابت   • 

چهارشنبه دهم آبان ۱۳۹۱

بررسی کم و کیف تراوش در چیپس های استوانه ای

با مراجعه به لینک زیر به مقاله ای درباره بررسی تراوش در چیپس های استوانه ای هدایت می شوید:

http://essaymania.com/49662/investigation-into-osmosis-potato-cylinders

نوشته شده توسط حسین نوفلاح در 18:56 |  لینک ثابت   • 

چهارشنبه دهم آبان ۱۳۹۱

بررسی علت غیرهمسان شدن اندازه و جرم چیپس استوانه ای در فرایند تولید

در این آزمایش یک محقق 5 نمونه را در طول فرآیند تولید مورد بررسی قرار داده و فواصل زمانی 5 دقیقه ای متغییرهای جرم و طول هریک از نمونه ها را اندازه گیری کرده است.

گزارش کار مربوط به آزمایش مذکور به شرح زیر است:

Osmosis Investigation
Introduction & Aims
At present I am investigating Osmosis, and I have devised a experiment to investigate the rate of it. I have been provided with potatoes, and all the common laboratory equipment.
I will look at 2 variables, one discontinuous, one continuous.
For my discontinuous veritable I have chosen TYPE OF POTATO.
I will have 3 different types of potato, chosen randomly, and numbered A, B & C.
For my continuous veritable I have chosen TIME.
Every 5 minutes, I will record the mass of the potato chip, along with the length.
I hope to be able to carry out this investigation, and produce some accurate results, to conclude my investigation.
My Hypothesis
I think that the rate of osmosis in each of the types of potatoes will be virtually the same. As some potatoes have a different texture, the results will not be exactly the same. I think the colour of the potato chip may have an influence on the rate of osmosis. From past experiments I think the each chip will lose on average around 0.25g in mass, and 4mm in length. The longer the potato is in the solution, the more the mass will rise until all the solution is absorbed into the potato.

Method

• I took 3 potatoes and labelled them A, B & C
• From each I cut a cylinder chip using a tool
• Using a ruler I made sure the length of the chips were the same
• I weighed each of the chips to the highest level of accuracy - (2 d.p.)
• I then measured the chips in mm
• I took 3 test tubes, for the chips A, B & C
• and filled each with 10cm3 of 1 molar sucrose
• I then inserted the correct chip in the correct test tube,
• and started the timer.
• Every 5 minutes I...
a. removed the sucrose & chip from the test tube,
b. dried the chip on a paper towel,
c. weigh the chip to the nearest 0.01g,
d. measured the chip to the nearest mm
e. reinserted the correct chip in the correct test tube,
f. poured the sucrose back in the test tubes,
g. and restarted the timer.
• This process continued for 25 minutes and was repeated five times


Results

  Potato A  Potato B   Potato C
 Minutes     Mass (g)   Length (mm)    Mass (g)  Length (mm)    Mass (g)     Length (mm) 
 0       1.18  30                  1.18  30               1.18  30
 5       1.15  30                  1.14  30               1.15  30
 10     1.12  29                  1.09  29               1.11  29 
 15     1.05  28                  1.06  28               1.06  28
 20     1.04  28                  1.01  28               1.04  28
 25     1.02  27                  1.00  27               1.03  27

Appearance Before:
A : Pale Yellow
B : Cream
C : White
Note:
I did not make sure the masses were the same, as they all turned out to be the same mass, shows they have the same density.
Mass & Length Loss
Mass Length
Chip A: 0.16g 3mm
Chip B: 0.18g 3mm
Chip C: 0.15g 3mm
Mean: 0.16g 3mm

Conclusion

The 3 types of potato reacted virtually the same as each other, with only about 0.04g difference at the end of 25 minutes, which was probably due to the results being slightly inaccurate as the three chips could not be taken out, weighed, and replaced at once.
The graph shows the chips slightly took a different rate from each other during the 25 minutes.
When the A & B lines where observed carefully, they appear symmetrical, if a line would have been drawn between them, e.g.
THE LINE OF SYMMETRY IS THE DASHED LINE

C makes a smoother curve.
Chip C that was the whitest is colour, lost less water as the other two; this shows the chip must have contained more water than the others. Therefore, higher concentration of water, less water goes in the cells.

Chip B that was the yellowiest is colour, lost more water as the other two; this shows the chip must have contained less water than the others. Therefore, lower concentration of water, more water goes in the cells.
Chip A was in the middle of these two.
Length Change

There was some length change during the experiment, but unlike the mass, all 3 chips decrease at the same rate.


Final Conclusion

My conclusion is virtually the same as my hypothesis, as all the chips have stayed virtually the same as each other.
I could have done the done the experiment again, with more variables, and measuring different aspects of the chip before, e.g. Starch & water content.

منبع:     www.123helpme.com

http://www.123HelpMe.com/view.asp?id=80373

نوشته شده توسط حسین نوفلاح در 18:26 |  لینک ثابت   • 

چهارشنبه دهم آبان ۱۳۹۱

روغن های شفاف کننده

روغن براق کننده به شکل مايع مي باشد که داراي مقاومت حرارتي بالايي نيز مي باشد. اين روغن داراي کاربردهاي زيادي است :

- براي براق کردن خشکبار استفاده مي شود که به دليل ماهيت آن ماندگاري آين محصولات را نيز افزايش مي دهد و باعث جلا و جذابيت اين محصولات مي شود.  

- سرخ کردن، به دليل مقاومت بالاي اين محصول در برابر اکسيداسيون و پليمريزاسيون گزينه بسيار مناسبي است.

- قابليت پمپ کردن واسپري کردن را دارد .

- خاصيت ضد چسبندگي در برخي محصولات مانند خشکبار، پاستيل و... رادارد.

0.1maxFree Fatty Acid%
Red:1.0 maxColour(Lovibond 5.25Cell)
19Oxidative stability Rancimat, 120,hours
1.0Peroxide value meqO2/kg
14
2
SFC
0
20منبع: oilscience.blogfa.com  

نوشته شده توسط حسین نوفلاح در 17:58 |  لینک ثابت   • 

چهارشنبه دهم آبان ۱۳۹۱

گزارش کاراندازه گیری وزن مخصوص روغن

     تعیین وزن مخصوص روغن       

روش آزمایش:

ابتدا یک پیکنومتر خالی به همراه درب و کاملا تمیز را توزین می کنیمM0. سپس درون آن را با آب مقطر پر میکنیم به نحوی که لب ریز شود سپس آن را توزین می کنیم M1 . این کا را دوباره ولی برای روغن تکرار می کنیم ولی باید توجه شود که روغن اطراف پیکنومتر کاملا تمیز شود M2. سپس در فرمول زیر قرار میدهیم تا وزن مخصوص بدست آید:

M2 – M0 ÷ M1 – M0=وزن مخصوص روغن

محاسبه ی ازمون

۰.۹۲=۶۵.۷۸-۲۴.۰۵/۶۹.۳۴-۲۴.۰۵


 


ادامه مطلب
نوشته شده توسط حسین نوفلاح در 15:25 |  لینک ثابت   • 

جمعه پنجم آبان ۱۳۹۱

گزارش کار

نوشته شده توسط حسین نوفلاح در 21:38 |  لینک ثابت   • 

چهارشنبه سوم آبان ۱۳۹۱

گزارش کار آزمایشگاه

برای دانلود گزارش کار به لینک زیر مراجعه فرمایید:

http://www.mediafire.com/view/?v4d3fbqjfr3bbpl

نوشته شده توسط حسین نوفلاح در 23:39 |  لینک ثابت   • 

چهارشنبه سوم آبان ۱۳۹۱

Cappuccino Secrets: Creating the Perfect Foam

برای پی بردن به راز کف کردن کاپوچینو به مقاله ای در این آدرس مراجعه فرمایید:


نوشته شده توسط حسین نوفلاح در 22:34 |  لینک ثابت   • 

چهارشنبه سوم آبان ۱۳۹۱

مثال هایی از اسیدهای چرب غیر اشباع

C:Dساختار شیمیایینام
14:1CH3(CH2)3CH=CH(CH2)7COOHMyristoleic acid
16:1 CH3(CH2)5CH=CH(CH2)7COOHPalmitoleic acid
16:1 CH3(CH2)8CH=CH(CH2)4COOHSapienic acid
18:1CH3(CH2)7CH=CH(CH2)7COOHOleic acid
18:1CH3(CH2)7CH=CH(CH2)7COOHElaidic acid
18:1CH3(CH2)5CH=CH(CH2)9COOHVaccenic acid
18:2CH3(CH2)4CH=CHCH2CH=CH(CH2)7COOHLinoleic acid
18:2CH3(CH2)4CH=CHCH2CH=CH(CH2)7COOHLinoelaidic acid
18:3CH3CH2CH=CHCH2CH=CHCH2CH=CH(CH2)7COOHα-Linolenic acid
20:4CH3(CH2)4CH=CHCH2CH=CHCH2CH=CHCH2CH=CH(CH2)3COOHArachidonic acid
20:5CH3CH2CH=CHCH2CH=CHCH2CH=CHCH2CH=CHCH2CH=CH(CH2)3COOHEicosapentaenoic acid
22:1CH3(CH2)7CH=CH(CH2)11COOHErucic acid
22:6CH3CH2CH=CHCH2CH=CHCH2CH=CHCH2CH=CHCH2CH=CHCH2CH=CH(CH2)2COOHDocosahexaenoic acid

border-top-color: rgb(0, 0, 0); border-left-color: rgb(0, 0, 0); border-right-color: rgb(0, 0, 0); border-bottom-color: rgb(0, 0, 0); border-top-width: 2px; border-left-width: 2px; border-right-width: 2px; border-bottom-width: 2px; border-top-style: solid; border-left-style: solid; border-right-style: solid; border-bottom-style: solid
نوشته شده توسط حسین نوفلاح در 22:11 |  لینک ثابت   • 

چهارشنبه سوم آبان ۱۳۹۱

مثال هایی از اسیدهای چرب اشباع

C:Dساختار شیمیایینام
8:0CH3(CH2)6COOHCaprylic acid
10:0CH3(CH2)8COOHCapric acid
12:0CH3(CH2)10COOHLauric acid
14:0CH3(CH2)12COOHMyristic acid
16:0CH3(CH2)14COOHPalmitic acid
18:0CH3(CH2)16COOHStearic acid
20:0CH3(CH2)18COOHArachidic acid
22:0CH3(CH2)20COOHBehenic acid
24:0CH3(CH2)22COOHLignoceric acid
26:0CH3(CH2)24COOHCerotic acid

  
نوشته شده توسط حسین نوفلاح در 21:57 |  لینک ثابت   •